Tym razem o próbach wyłudzenia od przedsiębiorców opłat za pośrednictwem zawirusowanych e-maili informuje ZUS, a Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi wezwaniami do zapłaty.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o fałszywych mailach dotyczących zaległości składkowych na ubezpieczenia społeczne za miniony miesiąc, które zawierają zawirusowane oprogramowanie.
ZUS przypomina, że mailowo kontaktuje się jedynie z tymi klientami, którzy takiego kontaktu zażyczyli sobie za pośrednictwem profilu na Platformie Usług Elektronicznych. Poza tym korespondencja mailowa z ZUS zawsze zawiera wskazanie imienne doradcy wraz z danymi kontaktowymi. Osoby, które otrzymają podejrzanego maila proszone są nieotwieranie załącznika, nieodpowiadanie nadawcy i przekazanie takiej korespondencji do najbliższej placówki ZUS lub na adres Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS: cot@zus.pl.
Z kolei oszuści w imieniu nieistniejącej Izby Skarbowo-Celnej w Gorzowie Wlkp. wysyłają fałszywe wezwania do zapłaty. Próby wyłudzenia należy zgłaszać pod bezpłatny numer Krajowego Telefonu Interwencyjnego Administracji Podatkowej 800 807 007 lub adres e-mail: powiadompodatki@mf.gov.pl. W serwisie internetowym Ministerstwa Finansów można zobaczyć przykład fałszywego wezwania – link.