Firmy zatrudniające powyżej 9 pracowników, osiągające odpowiedni poziom obrotów lub aktywów będą musiały dostosować swoją księgowość do nowych wymogów dopiero w 2018 roku.

Już w tym roku Jednolity Plik Kontrolny (dalej – JPK) musi być wprowadzony w podmiotach zatrudniających  ponad 250 pracowników i osiągających 50 milionów euro obrotu.
Co w praktyce będzie oznaczać wprowadzenie JPK? Do 1 lipca 2018 r. mali przedsiębiorcy będą musieli zaktualizować oprogramowanie księgowe, z którego dotychczas korzystali. Do tej pory każda firma mogła prowadzić księgowość za pomocą dowolnego programu, co wpływało na przedłużanie się postępowań, a w konsekwencji obniżało skuteczność działania organów podatkowych. Jednolity Plik Kontrolny umożliwi firmie udostępnienie  swoich dokumentów podczas kontroli skarbowych, co – zdaniem resortu finansów – ma z kolei usprawnić czynności kontrolne i poprawić szczelność polskiego systemu podatkowego. Podobne rozwiązania wprowadzono już w innych krajach i spełniły swoje zadanie.