Nie każdy wie, że PIT-y przygotowane przez skarbówkę są wygenerowane dla każdego podatnika indywidualnie. Nie ma znaczenia, że w ubiegłych latach rozliczał się z małżonkiem.

W wielu przypadkach wspólne rozliczenie z małżonkiem pozwala obniżyć wysokość podatku, więc warto skorzystać z tej opcji. W ramach usługi Twój e-PIT jest możliwość rozliczenia się w sposób preferencyjny ze współmałżonkiem, jednak ten sposób rozliczenia będzie wyborem podatnika i wymaga dokonania zmian zeznaniu przygotowanym przez urząd.
Zeznanie w usłudze Twój e-PIT jest wypełnione dla każdego podatnika indywidualnie, nawet jeśli w roku poprzednim małżonkowie rozliczali się wspólnie. Sposób rozliczenia można zmienić na wspólny z małżonkiem, a także wybrać formę opodatkowania jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Powyższa możliwość jest dostępna po zalogowaniu się do usługi i wybieraniu odpowiedniej opcji.

Zwracamy uwagę na inne zmiany, które można dokonać w formularzu e-PIT37 i e-PIT-38:

  • wskazanie organizacji pożytku publicznego (OPP), której przekażemy 1% podatku,
  • zmiana danych lub dodanie ulgi na dzieci,
  • dodanie innych odliczeń (np. ulga rehabilitacyjna, czy darowizna).

Trzeba pamiętać, że w sytuacji, gdy podatnik nie dokona w e-PIT żadnych zmian do 30 kwietnia  br., to rozliczenie zostanie uznane za złożone w wersji przygotowanej przez urząd.