Przed dokonaniem transakcji warto zweryfikować kontrahenta pod kątem podatku VAT. To jeden ze sposobów zachowania należytej staranności przy odliczaniu VAT z otrzymanych faktur brany pod uwagę przez skarbówkę w przypadku podejrzenia o udział w karuzelach VAT.

Aby zweryfikować kontrahenta pod katem VAT należy skorzystać z dwóch wyszukiwarek udostępnionych przez resort finansów, w których dane na temat podatników VAT są na bieżąco aktualizowane. Należy to zrobić jeszcze finalizacją transakcji i zaksięgowaniem faktury.
Pierwsza wyszukiwarka znajduje się w Portalu Podatkowym: https://ppuslugi.mf.gov.pl/. W tym miejscu można sprawdzić, czy firma znajduje się w rejestrze VAT, czyli czy ma status czynnego podatnika VAT.
Druga wyszukiwarka udzieli bardziej szczegółowych informacji, ale konieczne jest sprawdzenie trzech list wpisując  numer NIP kontrahenta: http://www.mf.gov.pl/krajowa-administracja-skarbowa/dzialalnosc/wykaz-podmiotow-niezarejestrowanych-oraz-wykreslonych-i-przywroconych-do-rejestru-vat. Tu uzyskamy dostęp do wykazów zawierających następujące listy podmiotów:

  • dla których naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał rejestracji;
  • które zostały wykreślone przez naczelnika urzędu skarbowego z rejestru jako podatnicy VAT;
  • których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona.