Skoro chcąc świadczyć swoje usługi przedsiębiorca musi coraz lepiej posługiwać się językiem angielskim, a poniesione wydatki na kształcenie językowe pozwolą mu osiągnąć przychód, to wydatki te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
Takie rozstrzygnięcie wydała niedawno Izba Skarbowa w Poznaniu. Podkreślono jednak, że ciężar wykazania związku poniesionych wydatków z działalnością gospodarczą oraz ich wpływu na wysokość osiągniętych przychodów spoczywa na podatniku, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii.
Poznańska Izba wskazała, że wydatki na naukę języka obcego nie zostały wymienione w katalogu kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów. Do stwierdzenia, czy wydatek poniesiony przez Wnioskodawcę na kurs języka angielskiego może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, istotne jest ustalenie:
- czy taki wydatek związany jest z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,
- czy taki wydatek służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.
To kolejna, korzystna dla podatników interpretacja dotycząca możliwości zaliczania do kosztów firmowych wydatków na naukę języka obcego. Ponieważ dotyczy jednak określonego stanu faktycznego, dla pewności można wystąpić do urzędu o interpretację indywidualną.