Sejm przyjął ustawę zmieniającą zasady naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku i obejmą osoby prowadzące działalność gospodarczą, które rozliczają się według skali podatkowej, podatku liniowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej. Będzie można zaoszczędzić nawet 1000 zł.

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej:

  • Przedsiębiorcy na skali podatkowej i podatku liniowym: stała składka zdrowotna w wysokości 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia. Dotyczy to dochodów do 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego. Po przekroczeniu tego progu, od nadwyżki będzie naliczana dodatkowa składka w wysokości 4,9%.
  • Przedsiębiorcy na ryczałcie: stała składka zdrowotna wynosząca 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia dla przychodów do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Po przekroczeniu tego progu, od nadwyżki naliczana będzie dodatkowa składka w wysokości 3,5%.
  • Przedsiębiorcy na karcie podatkowej: składka zdrowotna w wysokości 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia.

Nowe przepisy przewidują również uchylenie możliwości odliczania części zapłaconych składek zdrowotnych od podatku dochodowego dla podatników rozliczających się podatkiem liniowym, ryczałtem oraz kartą podatkową.

Obecnie ustawa została przekazana do Senatu i oczekuje na dalsze prace legislacyjne.