Aby odebrać listo polecony w placówce pocztowej zamiast dowodu osobistego wystarczy już bezpłatna aplikacja w smartfonie.

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że od 23 kwietnia br. użytkownicy aplikacji mObywatel będą mogli używać jej na poczcie do potwierdzania tożsamości przy odbiorze przesyłek poleconych. Na stronie internetowej resortu czytamy, że klienci Poczty Polskiej mogą już odbierać przesyłki pocztowe, listy i paczki (w tym usługi kurierskie) w obrocie krajowym i zagranicznym. Aplikacja nie jest „zamiennikiem” dowodu osobistego – każdy dorosły obywatel ma obowiązek posiadać dowód osobisty, ale nie musi go mieć przy sobie. Telefon zwykle nosimy, więc dzięki aplikacji zawsze i wszędzie będziemy mieć dostęp do wszystkich danych z naszego dowodu osobistego.
Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, od zeszłego roku aplikacji możemy używać np. na recepcjach, przy zakładaniu kart lojalnościowych, w hotelach, wypożyczalniach sprzętu sportowego, czy przy wejściu na basen lub siłownię. Z aplikacji nie skorzystamy natomiast przy potwierdzaniu tożsamości w sądzie czy u notariusza, bo tam potrzebujemy dowodu osobistego.
Aby ściągnąć aplikację, użytkownicy smartfona powinni wejść do sklepu z aplikacjami. Pobranie i korzystanie z aplikacji mObywatel jest bezpłatne. By móc przy jej pomocy potwierdzać tożsamość, do aktywacji potrzebny jest Profil Zaufany.