Nie od stycznia, a od lipca 2024 r. przedsiębiorcy będą musieli wystawiać faktury poprzez KSeF – tak zakłada przyjęty przez rząd projekt ustawy w tej sprawie.
Jak zapewnia resort finansów Krajowy System e-Faktur pozwoli na unowocześnienie:
- procesów fakturowych,
- obiegu dokumentów,
- wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych.
Najważniejsze korzyści z e-fakturowania to:
- szybszy i automatyczny proces wystawiania, przetwarzania oraz archiwizacji dokumentów, a co za tym idzie – niższe koszty
- podatnicy będą dysponować na bieżąco (w czasie rzeczywistym) informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych – w tym analityki, ale także w innych obszarach prowadzonej przez nich działalności.
Polscy przedsiębiorcy od 1 stycznia 2022 r. mają możliwość dobrowolnego wystawiania faktur poprzez KSeF. Obecnie e-faktura działa, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych.
Przepisy o KSeF wejdą w życie zasadniczo od 1 lipca 2024 r., dla przedsiębiorców którzy nie rozliczają się z VAT będzie – od 1 stycznia 2025 r.
Wiążące informacje – również w formie cyfrowej
Projekt przewiduje także wprowadzenie wyłącznie elektronicznej obsługi wiążących informacji – WIT (wiążąca informacja taryfowa), WIP (wiążąca informacja o pochodzeniu), WIA (wiążąca informacja akcyzowa) oraz WIS (wiążąca informacja stawkowa) – poprzez rozbudowę i dostosowanie funkcjonujących już systemów informatycznych KAS (e-Urząd Skarbowy, Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych – PUESC).