Przedsiębiorca będący w sporze z kontrahentem, pracownikiem lub z inną osobą zamiast kierować sprawę do sądu powszechnego może skorzystać ze wsparcia mediatora w drodze mediacji prywatnej (umownej).
Rolą mediatora jest ułatwianie stronom szukaniu porozumienia, nie jest on doradcą ani pełnomocnikiem żadnej ze stron.
W mediacji, aby coś otrzymać, trzeba być gotowym na ustępstwa. Bardzo rzadko zdarza się, że jedna ze stron otrzymuje wszystko, czego oczekuje, a druga ze wszystkiego rezygnuje. Dlatego warto zaufać mediatorowi – nawet jeśli dotychczasowe negocjacje i bezpośrednie rozmowy z drugą stroną były nieefektywne, dzięki mediacji może się to zmienić.
Mediacja prywatna (zwana też umowną) może być prowadzona:
- przed postępowaniem sądowym
- w trakcie postępowania sądowego, przy czym mediacja jest dobrowolna, więc z udziału w mediacji zainicjowanej przez sąd, można w każdej chwili zrezygnować.
Mediacja może być wszczęta na podstawie:
- umowy o mediację
- wniosku jednej ze stron.
Oznacza to, że decyzja o tym, że strony będą starały się rozwiązać spór z udziałem mediatora może zostać podjęta zanim taki spór się rzeczywiście pojawi lub później – kiedy jedna ze stron zgłosi taki pomysł, nawet jeśli wcześniej nie brano go pod uwagę.
Jeżeli jedna strona złoży wniosek o mediację, a druga (pozostałe strony) przystanie na udział w mediacji, to dochodzi do zawarcia umowy o mediację pomiędzy stronami.
Przedmiotem mediacji mogą być na przykład spory dotyczące: wykonania umowy, zapłaty danej faktury, kosztów związanych z wykonaniem umowy.
Ile kosztuje mediacja umowna?
Wysokość kosztów mediacji umownej będzie zależała od ustaleń z mediatorem lub ośrodkiem mediacyjnym, z którym mediator współpracuje. Zarówno zasady rozliczania, jak i wysokość kosztów i wynagrodzenia mediatora są ustalane indywidualnie. Może być to wynagrodzenie:
- za godzinę pracy
- za jedną sesję mediacyjną (posiedzenie), która najczęściej trwa 1,5–2 h
- ryczałt za przeprowadzenie całej mediacji, który może być uzależniony na przykład od wartości przedmiotu sporu (wysokość spornej faktury czy wartość wykonanych prac).
Koszty mediacji umownej można najczęściej oszacować z góry, na podstawie cennika danego ośrodka mediacyjnego. Cenniki można znaleźć na stronie takiego ośrodka lub w jego regulaminie, np. Centrum Mediacji Lewiatan, Ośrodka Mediacji przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie czy Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.