Chcąc Państwu przybliżyć zagadnienia związane z leasingiem – przygotowaliśmy cykl artykułów prezentujących tą formę finansowania inwestycji. Dziś część I – pokazująca korzyści z wykorzystania leasingu. Zapraszamy do lektury!
Na czym polega leasing i dlaczego jest tak popularny wśród przedsiębiorców?
Najprościej rzecz ujmując leasing jest specyficzną formą zewnętrznego finansowania inwestycji zawierającą w sobie cechy najmu, kredytu a także sprzedaży rzeczy. W ramach umowy leasingu firma leasingowa zobowiązuje się do nabycia środka trwałego i oddania go leasingobiorcy do użytkowania. W zamian leasingobiorca płaci firmie leasingowej wynagrodzenie (w uzgodnionych ratach) w wysokości nie niższej niż cena zakupionego środka trwałego.
Rynek usług leasingowych w Polsce rośnie od kilku lat w tempie dwucyfrowym (kilkanaście procent rocznie). Tylko w I półroczu 2017 wyleasingowano środki trwałe o wartości ok 32 mld zł (wzrost o 12% w stosunku do I półrocza 2016).
O rosnącej popularności leasingu zdecydowały przede wszystkim korzyści jakie przedsiębiorcom daje ta forma finansowania zakupu środków trwałych:
- Niewielkie (a wielu przypadkach nawet zerowe) zaangażowanie kapitału własnego – pozwala to na utrzymanie wysokiej płynności finansowej firmy i zwiększenie ilości środków w obrocie.
- Optymalizacja obciążeń podatkowych (rata netto leasingu operacyjnego w całości stanowi koszt uzyskania przychodu, podatek VAT – do rozliczenia).
- Proste, przyjazne i szybkie procedury związane z leasingiem.
- Stosunkowo wysoka elastyczność firm leasingowych (np. finansowanie firm rozpoczynających działalność gospodarczą).
- Zazwyczaj niższe koszty finansowania i większa dostępność w porównaniu do kredytów bankowych.
- Możliwość ustalenia indywidualnego harmonogramu spłat rat leasingowych.
- Nowoczesne „odmiany” leasingu – leasing ALL INCLUSIVE, leasing na kilometry, najem długoterminowy.
Co najczęściej leasingujemy?
Analizując strukturę leasingowanych środków trwałych prym wiodą pojazdy lekkie (osobowe i dostawcze do 3,5 t) – ponad 44%, pojazdy ciężkie (pow. 3,5 t) – ok 27% oraz maszyny i urządzenia – również ok 27%. Łączne aktywa polskich firm leasingowych to obecnie już ok 109 mld zł i kwota ta szybko zbliża się do wielkości kredytów inwestycyjnych (120 mld zł) (dane zaczerpnięte
z raportów Związku Polskiego Leasingu).
Więcej szczegółów na temat korzyści i nowoczesnych „odmian” leasingu w kolejnych artykułach.
Wszystkich zainteresowanych uzyskaniem bliższych informacji na temat oferty leasingowej zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią.