Dziś kilka słów na temat finansowania zakupu maszyn i urządzeń. Jakie maszyny i urządzenia możemy w ten sposób finansować? Czy muszą to być maszyny nowe? Czy można w ten sposób sfinansować zakup nowego Iphone’a ? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym Newsletterze. Zapraszamy do lektury.
O tym, że leasing operacyjny niesie ze sobą wiele korzyści dla przedsiębiorców pisaliśmy we wszystkich poprzednich artykułach. Koncentrowaliśmy się jednak głównie na leasingu samochodów. Jest to uzasadnione chociażby z tego względu, że to właśnie samochody stanowią przedmiot zdecydowanej większości transakcji leasingowych. Dziś nieco więcej o leasingu maszyn i urządzeń – nr 2 w rankingu popularności.
Praktycznie każda firma leasingowa chętnie sfinansuje zakup maszyny lub urządzenia. Mogą to być maszyny nowe lub używane. Zakup jakich maszyn czy urządzeń można sfinansować leasingiem? Można powiedzieć – praktycznie każdych… aczkolwiek firmy leasingowe preferują maszyny produkowane seryjnie, najlepiej szeroko dostępne na rynku. Zdecydowanie trudniej sfinansować maszynę „szytą na miarę” czyli produkowaną na indywidualne zamówienie Klienta. Jakie maszyny i urządzenia „lubią” finansować firmy leasingowe? Są to przede wszystkim:
- komputery i szeroko pojęty sprzęt IT (laptopy, drukarki, monitory, stacje graficzne, oprogramowanie)
- sprzęt medyczny (np. USG, RTG, EEG, tomografy, fotele dentystyczne, lasery itp.)
- maszyny budowlane i drogowe (np. wózki widłowe, koparki, koparko-ładowarki, spychacze itp.)
- maszyny rolnicze (np. ciągniki, kombajny, prasy, siewniki, zgrabiarki itp.)
- maszyny leśne (np. harwestery, rębaki, kombajny leśne itp.)
- maszyny kamieniarskie (wiertarki, szlifierki, frezarki, przecinarki itp.)
- maszyny do tworzyw sztucznych, metalu, drewna (frezarki, spawarki, tokarki, itp.)
- urządzenia fotowoltaiczne
- myjnie samochodowe (tzw. bezdotykowe)
- kompletne linie produkcyjne (np. w przemyśle spożywczym)
- dźwigi osobowe i towarowe (windy)
Jak widać z powyższego lista maszyn i urządzeń które mogą być finansowane leasingiem jest długa. I ciągle się wydłuża – wynika to z zapotrzebowania rynku. Są firmy leasingowe które zgadzają się finansować zakup również drobniejszego sprzętu typu np. smartfon, wiertarka, aparat fotograficzny, urządzenia RTV i AGD, klimatyzator, mieszalnik do ciasta czy piec do pizzy a nawet rower ?.
Jak napisaliśmy wcześniej firmy leasingowe finansują zakup maszyn i urządzeń nowych oraz używanych.
W przypadku maszyn używanych istnieją zazwyczaj limity wieku maszyny – w zależności od typu i przeznaczenia maszyny jest to zazwyczaj od 5 do 10 lat.
Czas trwania leasingu jest uzależniony od stawki amortyzacji danej maszyny i jej wieku. Zazwyczaj jest to okres od 3 do 7 lat (dodatkowo większość firm leasingowych narzuca ograniczenie że suma wieku maszyny i okresu trwania leasingu nie powinna przekraczać 10 lat).
Leasing maszyn i urządzeń to silnie rosnąca część biznesu leasingowego i bardzo dobra alternatywa dla kredytu inwestycyjnego czy też zakupu gotówkowego. Wynika to z samego charakteru leasingu – o tym pisaliśmy w poprzednich numerach Newslettera. Aby poznać więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią.