Ponad 35 tysięcy donosów, na ogół anonimowo, otrzymały urzędy skarbowe, kontroli skarbowej i izby celne w 2015 roku. Najczęściej dotyczyły nieprawidłowości w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Jak wynika z ustaleń Dziennika Gazeta Prawna, donosy na przedsiębiorców najczęściej dotyczą nieodprowadzania podatków, wystawiania fikcyjnych faktur albo uchylania się od ich zapłaty. Autorzy donosów twierdzą, że wskazani przez nich podatnicy posiadają swój majątek z pracy na czarno lub z nieujawnionych źródeł. Wspominają o luksusowych samochodach, częstych wyjazdach zagranicznych, posyłaniu dzieci do prywatnych szkół itp. Bywa i tak, że skarżący próbują celowo komuś zaszkodzić.
Jak czytamy w artykule, że ze składanych donosów, zwłaszcza podatkowych, służby skarbowe mają niewielki pożytek – bardzo mała część kończy się kontrolą, ponieważ podejrzenia piszących rzadko się potwierdzają. Dla przykładu: urzędy kontroli skarbowej otrzymały w ubiegłym roku ponad 6 tys. informacji, a liczba wszczętych postępowań na ich podstawie ledwie przekroczyła 100. Z kolei urzędy skarbowe podległe Izbie Podatkowej w Krakowie otrzymały w 2015 r. ponad 3 tys. Donosów, a liczba wszczętych przez nie kontroli wyniosła 127.