Sejm przyjął ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom, która wprowadza istotne zmiany dla pracodawców zatrudniających obcokrajowców. Nowe przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na rynku pracy oraz ograniczenie nadużyć związanych z zatrudnianiem cudzoziemców.

Kluczowe zmiany dla pracodawców:

  • Rejestr umów o pracę: Pracodawcy będą zobowiązani do przesyłania kopii umów zawartych z cudzoziemcami do urzędu wydającego zezwolenie na pracę.
  • Zaostrzenie kar: Nielegalne zatrudnianie cudzoziemców będzie podlegać karze grzywny od 3000 do 50 000 zł za każdy przypadek.
  • Zniesienie testu rynku pracy: Obecna procedura sprawdzania dostępności polskich pracowników na dane stanowisko zostanie zastąpiona bardziej elastycznymi rozwiązaniami, pozwalającymi powiatom na decydowanie o ograniczeniach w zatrudnianiu cudzoziemców w określonych zawodach i branżach.
  • Programy integracyjne: Wprowadzenie programów wspierających integrację cudzoziemców, w tym naukę języka polskiego oraz tworzenie wyspecjalizowanych punktów wsparcia w urzędach pracy.

Obecnie ustawa została skierowana do Senatu i oczekuje na dalsze prace legislacyjne. W naszym newsletterze będziemy informować o postępie procesu legislacyjnego.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej