E-faktury: od końca 2021 r. dobrowolne, od 2023 r. – obowiązkowe
TaxPR2020-12-22T15:36:35+01:00Ministerstwo Finansów zapowiada kolejny etap wdrażania e-usług administracji, ułatwiających rozliczenia między firmami i zapewniających im bezpieczeństwo rozliczeń. E-faktury będą stanowić rodzaj faktur elektronicznych, wystawianych i otrzymywanych za pośrednictwem centralnej bazy e-faktur - Krajowego Systemu e-faktur (KSeF). Mechanizm wystawiania faktur ma być przyjazny i poprzez określoną strukturę e-faktury ma ułatwiać prowadzenie biznesu. Jak zapewnia resort finansów, to narzędzie, które szybciej i sprawniej będzie identyfikować oszustów podatkowych, zwłaszcza karuzele VAT. Ale również poprawi warunki prowadzenia działalności gospodarczej przez podatników poprzez łatwiejszy i szybszy dostęp do dokumentów. Dla tych przedsiębiorców, którzy będą wystawiali e-faktury, resort finansów zapowiada szybszy o 1/3 zwrot VAT z 60 do 40 dni. E-faktura zostanie wprowadzona pod koniec 2021 r. w formule dobrowolnej, a następnie od
