Maj to okres organizowania przyjęć z okazji I komunii świętej. W niektórych sytuacjach obdarowane z tej okazji dziecko będzie musiało podzielić się prezentem z fiskusem.

Prezenty i pieniądze mogą być traktowane jako przysporzenie majątkowe, które podlega podatkowi od spadków i darowizn. Od wartości prezentu i stopnia pokrewieństwa łączącego dziecko z darczyńca zależy to, czy konieczna będzie zapłata podatku. Formalności z tym związane w imieniu komunijnego dziecka załatwiają jego rodzice lub opiekunowie prawni. W przypadku prezentów w formie rzeczowej, jak np. komputer, przedmiot należy wycenić i wliczyć do łącznej kwoty otrzymanej darowizny.

Limity zwolnienia od podatku

Obdarowany nie zapłaci podatku, jeśli wartość prezentu otrzymanego od osób niespokrewnionych (np. znajomych rodziców, sąsiadów) nie przekroczy kwoty 4.902 zł.
Limit jest wyższy w przypadku rodzeństwa rodziców (wujka, cioci), małżonków rodzeństwa i wynosi 7.276 zł.
Podatku nie trzeba płacić w ogóle, jeśli prezent dają rodzice (ojczym, macocha), dziadkowie, lub rodzeństwo. Jeśli jednak wartość prezentu od tych osób przekroczy 9 637 zł, warunkiem zwolnienia z podatku będzie przekazanie pieniędzy przelewem i zgłoszenie do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny. Wartość prezentu komunijnego należy doliczyć do innych darowizn od tej samej osoby z pięciu pełnych lat przed rokiem bieżącym.