Resort cyfryzacji podpowiada jakie sprawy są do załatwienia online i co jest potrzebne, aby korzystać z e-administracji.
Po pierwsze – profil zaufany
Przede wszystkim do załatwiania spraw urzędowych przez internet potrzebujemy profilu zaufanego (PZ). Jak założyć PZ? Sposoby są dwa. W obecnej sytuacji najlepiej to zrobić korzystając z bankowości elektronicznej. Taką możliwość dają największe polskie banki. Ich listę znajdziecie na stronie www.pz.gov.pl. Drugi sposób na założenie profilu zaufanego to wypełnienie wniosku w internecie, a później potwierdzenie swojego PZ w punkcie potwierdzającym. Takie punkty to m.in. poczty, urzędy gmin czy starostwa, ale w związku z zaistniałą sytuacją lepiej skorzystać z bankowości elektronicznej.
Po drugie – GOV.PL
Jeśli założyliście już profil zaufany i chcecie zacząć załatwiać online sprawy urzędowe, jest tylko jeden adres, pod który powinniście się udać – na stronę www.GOV.pl. A jakie e-usługi (czyli sprawy urzędowe, które można załatwić przez internet) znajdziecie na GOV.PL? Oto tylko kilka przykładów:
- Wyślij pismo ogólne,
- Zgłoś urodzenie dziecka,
- Uzyskaj dowód osobisty,
- Skorzystaj z Rejestru Danych Kontaktowych (RDK),
- Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy dłuższy niż 3 miesiące,
- Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego,
- Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę.
Każdy kto ma profil zaufany i wejdzie na GOV.pl może też zalogować się do konta Mój GOV (prawy górny róg strony). To miejsce, w którym znajdziemy nie tylko wszystkie swoje dane, dostęp do e-usług, ale i nową skrzynkę służącą do wymiany korespondencji z urzędami. Dzięki Mój GOV, aby wysłać pismo do urzędu nie musimy wchodzić na platformę ePUAP.
Dzięki internetowi, niezależnie od sytuacji w jakiej się znaleźliśmy, urzędy są dla nas otwarte 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Korzystanie z e-administracji nie jest trudne – przekonuje minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Warto dobrze wykorzystać czas w domu, np. załatwiając urzędowe zaległości – dodaje szef MC.