Oszuści, którzy wykorzystują koronawirusa, by wyłudzać dane albo pieniądze, będą blokowani. Ich strony będą zaś umieszczane na specjalnej liście ostrzeżeń, którą sprawdzić będzie mógł każdy obywatel.

Jak informuje resort cyfryzacji, na listę ostrzeżeń wpisywane będą domeny, które wprowadzają w błąd użytkowników internetu aby wyłudzić od nich dane lub pieniądze. Każdy będzie mógł mailowo lub poprzez specjalny formularz zgłosić do NASK stronę budzącą jego podejrzenia. Takie zgłoszenie będzie natychmiast weryfikowane przez specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Jeśli okaże się ono zasadne, domena zostanie niezwłocznie umieszczana na liście ostrzeżeń a dostęp do niej – zablokowany. W niektórych wypadkach powiadamiane też będą organy ścigania (prokuratura i policja). Ministerstwo cyfryzacji apeluje, aby uważać na podejrzane SMS-y, maile czy wiadomości w serwisach społecznościowych i zgłaszać je, a następnie usuwać. Klikanie w przesłane linki może nie tylko narazić na straty, ale też zainfekować komputer czy smartfon.
Przed nadużyciami ostrzega także resort Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Fałszywe zbiórki pieniędzy w internecie, instrukcje, dzięki którym po zalogowaniu w odpowiednim miejscu mamy rzekomo otrzymać tysiąc złotych – to tylko przykłady. Oszuści są dostosowują swoje działania do bieżącej sytuacji. Podszywają się pod oficjalne instytucje czy strony prowadzące zbiórki pieniędzy, licząc na naszą nieuwagę. Na celowniku są najczęściej osoby starsze, które mają większe trudności w weryfikacji nieprawdziwych informacji. Sytuację wykorzystują też oszuści rozsyłający fałszywe sms-y dotyczące np. możliwości otrzymania dodatkowych środków na koncie czy wsparcia żywieniowego.
– Możemy się spodziewać w najbliższym czasie wysypu tego rodzaju nieprawdziwych wiadomości sms czy maili. Bądźmy ostrożni, nie działajmy pod wpływem impulsu, jeśli cokolwiek budzi naszą wątpliwość – sprawdźmy informację u źródła, zadzwońmy do banku, poradźmy się zaufanej osoby. Nie dajmy się oszukać i uczulajmy naszych bliskich, szczególnie osoby starsze, które są najbardziej narażone na tego typu działania, by nie wierzyli we wszystko, co przeczytają w internecie – mówi minister Marlena Maląg.
Informacji na temat walki z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa należy szukać w oficjalnych źródłach, np. na www.gov.pl/koronawirus. Więcej na temat fake newsów można przeczytać tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus/walczymy-z-falszywymi-informacjami

Źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja i https://www.gov.pl/web/rodzina