ZUS poinformował o nowym rozwiązaniu dla lekarzy, którzy wystawiają elektroniczne zwolnienia lekarskie. Na portalu PUE udostępniono medykom nową metodę podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA) – bezpłatny certyfikat z ZUS.

Od 1 stycznia 2016 r. lekarze mogą wystawiać i wysłać do ZUS elektroniczne zwolnienia lekarskie. Dotychczas można było je podpisać za pomocą profilu zaufanego ePUAP bądź podpisu kwalifikowanego. Od grudnia ZUS udostępnił nowe rozwiązanie przetestowane wcześniej z lekarzami – certfikat ZUS. Jest on ważny przez 5 lat – po upływie tego okresu można wnioskować o jego ponowne wydanie. Lekarz może podpisać certyfikatem z ZUS nie tylko e-ZLA, ale również kilka innych dokumentów:

  • ZUS FZLA (wniosek w sprawie upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich),
  • AZLA (anulowanie zwolnienia),
  • UZLA (unieważnienie pobranych wcześniej numerów – pustych druków ZLA do wypełniania w razie braku możliwości wystawiania elektronicznego),
  • ZUS PR-4 (wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS.

Aby uzyskać certyfikat  trzeba mieć profil na portalu PUE ZUS. Za jego pośrednictwem lekarz może wysłać wniosek o certyfikat, który otrzymuje w zaledwie kilka minut. Jak zapewnia ZUS, rozwiązanie jest bardzo proste – nie jest potrzebny informatyk, a samo podpisanie zwolnienia jest bardzo szybkie.
Certyfikat pobiera się raz, można go zachować w komputerze lub przenieść na nośnik zewnętrzny (np. pendrive). Aby podpisywać dokumenty certyfikatem z ZUS, musi być on dostępny na urządzeniu, na którym się je wystawia. Ten sam certyfikat można zainstalować na wszystkich urządzeniach, z których się korzysta.
Na stronie internetowej ZUS jest dostępna prezentacja na temat certyfikatu (link)

źródło: zus.pl